yumeiho yumeiho

Terapia manualna metodą Yumeiho

Twórca metody, Saionji Masayuki, z właściwą swojej narodowości precyzją, wnikliwością, wyobraźnią, innowacyjnością i logiką, zgłębił problematykę chorób kręgosłupa i dotarł do rzeczywistych przyczyn wielu z nich. Na pewno też nie bez powodu swojej metodzie nadał nazwę, która w tłumaczeniu brzmi "metoda wzmacniania siły życiowej"...

 

Terapia Yumeiho to naturalna, nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna, lecznicza i profilaktyczna. Stan kręgosłupa w ogromnej mierze warunkuje zdrowie całego organizmu. Kłopoty z kręgosłupem oznaczają nie tylko problemy z poruszaniem się, ale rzutują na pracę wszystkich organów wewnętrznych. Uważamy kręgosłup za filar układu kostnego i przywykliśmy patrzeć na niego jako na fizyczną podstawę, wokół której zbudowane jest całe ciało. Rzadko jednak zwracamy uwagę na fakt, że stanu naszego kręgosłupa nie można rozpatrywać w oderwaniu od jego własnego fundamentu - cokołu, w którym jest osadzony, czyli kości miednicy. Miednicę tworzą dwie kości biodrowe i kość krzyżowa. Ta ostatnia jest połączona z kręgosłupem. Ważne jest, by zrozumieć, że to właśnie układ kości miednicy wpływa na ustawienie całego kręgosłupa, a nie odwrotnie! Łatwo sobie to wyobrazić - kiedy "cokół" jest krzywy, osadzony w nim kręgosłup nie może pozostać prosty. Niestety, większość z nas (ponad 90 proc ludzi) rodzi się z nieprawidłowym ustawieniem kości miednicy. Metoda Yumeiho zakłada, że warunkiem skutecznego leczenia dolegliwości pleców i kręgosłupa jest przywrócenie prawidłowego ustawienia kości miednicy.

 

Co to znaczy, że "cokół jest krzywy"? W tym przypadku chodzi o sytuację, kiedy jeden z talerzy biodrowych kości biodrowej jest położony wyżej w stosunku do drugiego - wtedy jedna noga jest relatywnie krótsza od drugiej. Powstaje nierównowaga w układzie ruchu ("dłuższa noga przejmuje na siebie wiekszy ciężac ciała). Nierównowaga ta jest kompensowana m. in. przez stopniowe boczne wykrzywienie się kręgosłupa łukiem w kierunku "krótszej" nogi.

Proces ten pociąga za sobą wiele dalszych zmian - oprócz powstających skrzywień kregosłupa (w tym skoliozy funkcjonalnej, a następnie strukturalnej), upośledzone zostaje krążenie krwi, dochodzi do przemieszczeń krążków międzykręgowych (dysków) i ucisków na nerwyh przykręgosłupowe oraz nerwy autonomicznego układu nerowego, przez co zakłócona zostaje praca organów wewnętrznych; stawy i mięśnie nie pracują prawidłowo, a ich przeciążenia prowadzą do trudno odwracalnych zmian zwyrodnieniowych.

 

Masaż Yumeiho

Metoda ta w bezbolesny i nieinwazyjny sposób pomaga skorygować ustawienie kości miednicy i kręgosłupa, dzięki czemu przywracana jest równowaga w całym organizmie. Zabieg łączy w sobie masaż ugniatająco-uciskowy, mobilizację stawów i elementy akupresury; rozluźnia zbyt napięte mięśnie, ścięgna i wiązadła. Bazę metody stanowi 100 głównych oryginalnych technik, z których terapeuta wybiera te najbardziej odpowiednie dla danego pacjenta. Metoda yumeiho jest stosowana nie tylko w celach diagnostycznych i leczniczych, lecz także profilaktycznych - pomaga utrzymać ciało w dobrej kondycji ruchowej, zwiększa elastyczność wszystkich struktur.